South Australian: Womens 24-hour

YearEventWinners
2019Hungry for BendlebyKaren Wishart
Evelyn Colwell
2018Hello- Wiliena AgainJo Powell
Karen Wishart
2017Black RockJenny Casanova
Zara Soden
2016NackaraJenny Casanova
Zara Soden
2015Rogaine of ThronesJenny Casanova
Zara Soden
2014The MiddlebacksLauren Gillis
Zara Soden
2013East of ArdenZara Soden
Fern Thomas
2012WirrabaraNicole Anderson
Kate Furness
2011Battle for BartagunyahNo team entered
2010Heysen's CountryZara Soden
Jenny Casanova
2009Knackered at NackaraZara Soden
Jenny Casanova
2008AlpanaJulie Schofield
Helen Smyth
2007Tourilie Gorge GallivantSarah Murphy
Olivia Thorne
2006Yanyarrie WhimLiz Drew
Marta Kasper
2005TuilkilkeySarah Murphy
Olivia Thorne
2004Yapoona SpringsSam Edwards
Sue Milnes
2003Emu SpringsJulie Schofield
Helen Smyth
2002PadthawayHeather Smith
Susanne Casanova
2001Wongway CreekJenny Casanova
Susanne Casanova
2000TuilkilkeyJenny Casanova
Heather Smith
1999OladdieJenny Casanova
Susanne Casanova
1998Princess RoyalSusanne Casanova
Kay Haarsma
1997Hallelujah HillsJenny Casanova
Susanne Casanova
1996Three BeaconsVanessa Walker
Emma Montague
1995Eagles PickingsKay Haarsma
Jenny Casanova
1994WirrabaraJenny Casanova
Susanne Casanova
1993World's EndDrusilla Patkin
Wendy Olden
1992The BatteryAlex Tyson
Drusilla Patkin
1991Wyacca CreekAlex Tyson
Wendy Olden
1990Eden Valley
(combined with AUMC)
Penny Ramsay
Bronwyn Sutherland
1989Tourilie 11Kay Haarsma
Jenny Casanova
1988AshbourneKay Haarsma
Simona Vuksinic

South Australian: Mens 24-hour

YearEventWinners
2019Hungry for BendlebyDes Norman
Shaw Callen
2018Hello-Wiliena AgainPaul Williams WA
David Symons WA
2017Black RockPaul Williams WA
David Symons WA
2016NackaraMax Bixley NZ
Rob Jarvis NZ
2015Rogaine of ThronesMark Porter
Olivier Fahy
2014The MiddlebacksStephen Dose
Wes Dose
2013East of ArdenShaw Callen
Paul Hoopman
2012WirrabaraSteve Cooper
Dave Nicholson
2011Battle For BartagunyahStephen Dose
Wes Dose
2010Heysen's CountryAndrew Baker
Jonathon Sutcliffe
2009Knackered at NackaraRuhi Afnan
Paul Hoopmann
2008
AlpanaSteve Cooper
Dave Nicholson
2007Tourilie Gorge GallivantPaul Hoopman
Rob Tucker
2006Yanyarrie WhimDave Nicholson
Ruhi Afnan
Steve Cooper
2005TuilkilkeyRuhi Afnan
Steve Cooper
2004Yapoona SpringsDave Nicholson
Ruhi Afnan
2003Emu SpringsAndrew D. McComb
James Nicholson
2002PadthawayKim Tucker
Rob Tucker
2001Wongway CreekSteve Cooper
Dave Nicholson
2000TuilkilkeySteve Cooper
Dave Nicholson
1999OladdieSteve Cooper
Dave Nicholson
1998Princess RoyalDave Ellis
Peter Taylor
1997Hallelujah HillsDave Ellis
John Nitschke
1996Three BeaconsAndrew D. McComb
John Williams
1995Eagles PickingsPeter Taylor
Ari Verbyla
1994WirrabaraColin Reece
Neil Smith
1993World's EndAndrew D. McComb
Dave Rowlands
1992The BatteryNeil Smith
Andrew G. McComb (senior)
1991Wyacca CreekAndrew D. McComb
Peter McComb
1990Eden Valley
(combined with AUMC)
Paul Hoopman
Greg Rowberry
1989Tourilie 11John Williams
Paul Hoopman
1988AsbournePaul Hoopman
Greg Rowberry

South Australian: Mixed 24-hour

YearEventWinners
2019Hungry for BendlebyMark Struthers NZ
Annette Windross NZ
2018Hello-Wiliena AgainJulie Quinn ACT
David Baldwin ACT
2017Black RockEvelyn Colwell
Craig Colwell
2016NackaraEvelyn Colwell
Craig Colwell
2015Rogaine of ThronesSarah Murphy
Dion Byas
2014The MiddlebacksSteve Cooper
Jenny Casanova
2013East of ArdenKevin Humphrey
Kerryn Rim
2012WirrabaraAndrew Murphy
Sarah Murphy
Randell Taylor
2011The Battle for BartagunyahAndrew Murphy
Sarah Murphy
Olivia Thorne
2010The Bendleby BashDavid Baldwin ACT
Julie Quinn ACT
2009Knackered at NackaraAndrew Murphy
Sarah Murphy
OLivia Thorne
2008Alpana StnAndrew Murphy
Jenny Casanova
Zara Soden
2007Tourilie Gorge GalivantTom Bullock
Peter Clark
Tracy Hill
Vincent Loye
Philip Watson
2006Yanyarrie WhimLachlan Hallett
Susanne Casanova
2005Tuilkilkey- I Shall ReturnPeter Ashforth
Peter Clark
Edda Keskula
2004A Walk Round YapoonaShane Venning
Richard Strickland
Ann-Marie Jarzebowski
2003Emu SpringsRoss Dawson
Heather Smith
2002Eura-CarlaPaul Hoopman
Christine Franklin
2001Wongway CreekPeter Taylor
Tania Bezzobs
2000TuilkilkeyPaul Hoopman
Christine Franklin
1999OladdieRuhi Afnan
Sandra Afnan
1998Princess RoyalAndrew Murphy
Bett Koch
1997Hallelujah HillsRoss Dawson
Heather Smith
1996Three BeaconsDave Heatley
Sue Rundle
1995Eagles PickingsSteve Cooper
Christine O'Keefe
1994Wirrabara ForestPaul Hoopman
Christine Franklin
1993Worlds EndPaul Hoopman
Christine Franklin
1992The BatteryPeter McComb
Barbara Gare
1991Wyacca CreekJohn Whittington
Tony Woolford
Barbara Gare
1990Eden ValleyAntony White
Dianne White
1989Tourilie 11Antony White
Dianne White
1988AshbourneGeoff Mercer
John Whittington
Barbara Gare

Adelaide University Mountain Club: Open 24-hour

AUMC trophies retired after 2018EventWinners
2018Hello-Wiliena AgainDavid Baldwin
Julie Quinn (ACT)
2017Black RockPaul Williams
David Symons (WA)
2016NackaraMatt Bixley
Rob Jarvis (NZ)
2015Rogaine of ThronesZara Soden
Jenny Casanova
2014The MiddlebacksSteve Copper
Jenny Casanova
2013East of ArdenShaw Callen
Paul Hoopman
2012WirrabaraDave Nicholson
Steve Cooper
2011No Planking at PalmerEvelyn Colwell
Craig Colwell
2010Bendleby RangesDavid Baldwin
Julie Quinn
2009Over the Hills and Far AwaySteve Cooper
Ruhi Afnan
2008Two RangesRuhi Afnan
Paul Hoopman
2007Mambray Creek Thigh MasterStephen Dose
Lloyd Sampson
2006Big Trees RogaineAndrew Murphy
Lloyd Sampson
2005A Walk Round Richman ValleyTimo Sield
Des Norman
Paul Hoopman
2004A Walk Round YapoonaDave Nicholson
Ruhi Afnan
2003Soaring the HummocksSteve Cooper
Dave Nicholson
2002View FestSteve Cooper
Dave Nicholson
2001Bundaleer 2David Wilson
Paul Wainwright
2000The Anti AUMC 12 hr RogaineLewis Carter
Rob Tucker
1999Ray & Elliot's Country Time FunSteve Cooper
Dave Nicholson
1998The Joshua TreeDave Nicholson
Steve Cooper
1997Hallelujah HillsDave Ellis
John Nitschke
1996The Wrinkled FootChris Franklin
Paul Hoopman
1995Return to EdenAndrew D. McComb
Andrew G. McComb (senior)
1994The Magnificent 12/24 hr WalkAndrew D. McComb
John Williams
1993WirrabaraChris Franklin
Paul Hoopman
1992NO EVENT
1991BundaleerChristine O'Keefe
Peter Taylor
1990Eden Valley (combined with SARA 24 hr Champs)Paul Hoopman
Greg Rowberry
1989PalmerJohn Williams
Wayne Chettle
Barry Watt
1988DelamerePaul Hoopman
John Williams
1987WirrabaraT Woolford
G Olden
1986TruroJ Whittington
S Hobson
1985SpringtonC Reece
S James
J Nitschke
1984TepkoSteve Hicks
Greg Rowberry
John Williams
1983ParawaGreg Rowberry
Antony White
1982FinnissJohn Williams
Paul Hoopman
1981Mt CompassM James
J Nitschke
C Reece
M Round
1980Eden ValleyJ Nitschke
M Round
1979WilliamstownT Moncrieff
F Lander
1978KangarillaJ Nitschke
M James
S James
1977OnkaparingaR Berry
J Sunderland
C Noble
1976A K Wallace
D C Rennison
1975B Flint
R Berry
C Noble
C.Bagley
1974R Rushton-Smith
L Edington
1973R Flint
R Berry
P Maggs
S Prideaux
1972NO EVENT
1971MannumJ Lee
J Fairhall
P Mart
1970Kingston District Young Scouters CrewJ Liddle
P Liddle
1969Cambrai Duke of Edinburgh Award SchemeW Mounster
T Visser
1968G Balharry
D Moriarty
N Hughes
1967N Hughes
P Lawrence
1966C Michelmore
R Smith
1965NO EVENT
1964K Wade
I Dainis
1963Tanunda
(Inaugural AUMC 24 hr Walk)
A Ward
G Ward
T Lothian

Adelaide University Mountain Club: Womens 24-hour

AUMC trophies retired after 2018EventWinners
2018Hello- Wiliena AgainJo Powell
Karen Wishart
2017Black RockJenny Casanova
Zara Soden
2016NackaraJenny Casanova
Zara Soden
2015Rogaine of ThronesJenny Casanova
Zara Soden
2014The MiddlebacksLauren Gillis
Zara Soden
2013East of ArdenZara Soden
Fern Thomas
2012WirrabaraNicole Anderson
Kate Furness
2011No planking at PalmerLauren Gillis
Zara Soden
2010Bendleby RangesSarah Wallwork
Nicole Anderson
2009Over the Hills and Far AwayKate Furness
Jessica Swart
2008Two RangesMichelle Ho
Carly Toze
2007Mambray Creek Thigh MasterSarah Murphy
Zara Soden
2006Big Trees RogaineJenny Casanova
Sarah Murphy
Zara Soden
2005A Walk Round Richman ValleySarah Murphy
Zara Soden
2004A Walk Round YapoonaSue Milnes
Sam Edwards
2003Soaring the HummocksKelly Dunbar
Kelly Sheene
2002View FestClaire Robinson
Kate Radford
2001Bundaleer 2Kay Haarsma
Jane Hutchinson
2000The Anti AUMC 12 hr RogaineChristine O'Keefe
Heather Smith
1999Ray and Elliot's Country Time FunDorothy Casanova
Susanne Casanova
1998The Joshua TreeAlice Owen
Kristina Bursill
1997Hallelujah HillsJenny Casanova
Susanne Casanova
1996The Wrinkled FootV Walker
E Montague
1995Return to EdenK Haarsma
H O'Connor
1994The Magnificent 12/24 hr WalkD Patkin
W Olden
H Smith
1993WirrabaraMissing
1992No Event
1991BundaleerM Palmer
B Gare
1990Eden Valley
(combined with SARA 24hr Champs)
P Ramsey
R Sutherland
1989PalmerK Haarsma
J Casanova
1988DelamereK Haarsma
L Wilson
1987WirrabaraK Haarsma
H Smith
1986TruroM Baker
A Bravey
H Way
1985SpringtonK Haarsma
L Osborne
H Smith
1984TepkoK Haarsma
Helen Morris
Jenny Dabinnett
1983ParawaK Haarsma
A Pearce
1982FinnissK Haarsma
J Lea
A Pearce
1981Mt CompassK Haarsma
A Pearce
1980Eden ValleyJ Hawkes
S Phillips
1979WilliamstownK Haskard
K Preece
S Tideman
1978KangarillaK Preece
S Tideman
1977OnkaparingaMissing
1976Missing
1975N Lane
A Prescott
J Finnegan
1974C McConnell
K Shurcliff
1973C McConnell
K Shurcliff
1972Not awarded
1971MannumJ Pritchard
K Wila
1970Kingston District Young Scouters CrewC Hammat
V Wiedmann
1969Cambrai, Duke of Edinburgh Award SchemeC Hammat
V Wiedmann
1968C Shedley
J Shedley
1967Missing
1966Missing
1965NO EVENT
1964Missing
1963Tanunda
(1st AUMC 24 HR Walk)
Missing

Adelaide University Mountain Club: Mixed 24-hour

AUMC trophies retired after 2018EventWinners
2018 Hello-Wiliena AgainDavid Baldwin ACT
Julie Quinn ACT
2017Black RockCraig Colwell
Evelyn Colwell
2016NackaraCraig Colwell
Evelyn Colwell
2015Rogaine of ThronesSarah Murphy
Dion Byas
2014The MiddlebacksSteve Copper
Jenny Casanova
2013East of ArdenKevin Humphrey
Kerryn Rim
2012WirrabaraAndrew Murphy
Sarah Murphy
Randell Taylor
2011No Planking at PalmerCraig Colwell
Evelyn Colwell
2010Bendleby RangesDavid Baldwin ACT
Julie Quinn ACT
2009Over the Hills and Far AwayCraig Colwell
Evelyn Colwell
2008The Two RangesJohn Nitschke
Freya Sadka
2007The Mambray Creek Thigh MasterCraig Colwell
Evelyn Colwell
2006Big Trees RogaineRuhi Afnan
Sandra Afnan
2005A Walk Round Richman ValleyRuhi Afnan
Sandra Afnan
2004A Walk Round YapoonaS. Venning
M. Strickland
A. Jarzebowski
2003Soaring the HummocksRuhi Afnan
Sandra Afnan
2002View FestMartina Honey
Stephen Honey
2001Bundaleer 2Paul Hoopman
Christine Franklin
2000The Anti AUMC 12hr RogaineM. Clark
Susanne Casanova
1999Ray and Elliots Country Time FunRuhi Afnan
Sandra Afnan
1998The Joshua TreeRuhi Afnan
S. Baldino
1997Hallelujah HillsRoss Dawson
Heather Smith
1996The Wrinkled FootPaul Hoopman
Christine Franklin
1995Return to EdenLee Merchant
A. Williams
1994The Magnificent 12h/24hr WalkI. Hollamby
G. Hollamby
1993WirrabaraPaul Hoopman
C. Hoppe
1992NO EVENT
1991BundaleerPeter Taylor
Christine O'Keefe
1990Eden ValleyAntony White
Dianne White
1989PalmerL. Bowyer
A. Moore
L. Pateyjohns
W. Suttie
1988DelamereD. Barrett
R. Drew
D. Ellis
W. Olden
1987WirrabaraNeil Smith
M. Millard
1986TruroDianne White
Peter McComb
Andrew G. McComb
Andrew D. McComb
1985SpringtonAntony White
Dianne White